programmas

AR SILTIEM DŽEMPERIEM PRET KLIMATA PĀRMAIŅĀM - SILTO DŽEMPERU DIENA 2022

Šodien, 17. februārī, Vides izglītības fonds aicina Latvijas skolas, uzņēmumus un citas organizācijas piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”! Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā tradicionāli telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra, un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, šādi arī simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.


Latvijā "Silto džemperu diena" Ekoskolās un citās sadarbības organizācijās notiek jau septīto gadu. Vides izglītības fonds  aicina pievienoties ikvienu un iesaistīt izaicinājumā arī savas ģimenes, pašvaldības, izglītības iestādes, sadarbības partnerus, rosinot katram savā dzīvesvietā/darba vietā kaut nedaudz samazināt gaisa temperatūru un uzvilkt siltāku džemperi. Ar savu piemēru aicinām padalīties sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirku #UzvelcDžemperi un aktualizējot šī gada saukli: “Parādi savu rīcību  klimata labā!” Šo dienu var papildināt arī ar citām videi draudzīgām aktivitātēm. Šogad akcijai dalību pieteikušas vairāk kā 120 iestādes no Latvijas. 


Lai arī lielākoties skolās, bērnudārzos, universitātēs un citās iestādēs tiks ievērota Silto džemperu dienu tradīcija - par pāris grādiem samazināta temperatūra un, lai sasildītos, uzvilkti džemperi - tiks ieviestas arī dažādas radošas aktivitātes klimata labā.


Piemēram, Salacgrīvas vidusskolā skolā ne tikai samazinās  temperatūru, būs tiks arī rīkots konkurss "Foršākais džemperis" un viktorīna par Silto džemperu dienu un klimata pārmaiņām. Ulbrokas vidusskolā tiks darināti džemperi, izmantojot tekstilmateriālu atlikumus, notiks kamola tīšanas sacensības, taps video rullītis ar aicinājumu un foto ar džemperiem, un vēl citas aktivitātes. PII “Bitīte” vairākas grupas piedalīsies Silto džemperu dienā, veidojot dažādus saukļus, logo uz džemperiem saistībā ar klimata pārmaiņām, bet Vidzemes Augstskola dienu izmantos pārgājienam ar līdzpaņemtu maltīti. Savukārt Dzērbenes vispārizglītojošajā un mūzikas pamatskolā akcijas ietvaros tiks rīkotas īpašas istabas - “siltā istaba”, “karstā istaba” un “aukstā istaba”, kuru ietvaros tiks runāts, pētīts un eksperimentēts par klimata pārmaiņām. Silto džemperu dienas aktivitātēm var sekot līdzi, izmantojot mirkļbirku #UzvelcDžemperi vai #ThickJumperDay.


Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 190 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas, tehnikumi un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 72 valstīs un tajā iesaistījušās 59 000 skolu. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.
visi jaunumi