programmas

VIDES DIENAS MARTĀ.

MEŽA DIENA 2021 (International Day of Forests)

21.MARTS.

Meži aizņem vienu trešdaļu no Zemes masas, veicot vitāli svarīgas funkcijas visā pasaulē. Meži ir bioloģiski visdaudzveidīgākā ekosistēma uz sauszemes, kur dzīvo vairāk nekā 80% sauszemes dzīvnieku, augu un kukaiņu sugu. Tomēr, neraugoties uz visiem  ekoloģiskajiem, ekonomiskajiem, sociālajiem un veselības ieguvumiem, ko rada mežs – pasaules mežu izciršana turpinās satraucošos tempos. Bet mežs ir pārāk dārgs, lai to zaudētu!

Apvienoto Nāciju Organizācija 2012. gadā 21. martu pasludināja par Starptautisko mežu dienu.

Šinī dienā svin un vairo izpratni par visu veidu mežu un to nozīmi, un visas valstis tiek mudinātas veikt vietējus, nacionālus un starptautiskus pasākumus, kas saistīti ar mežiem un kokiem – piemēram, rīko koku stādīšanas kampaņas.

2021. gada Meža dienas tēma ir Meža saglabāšana – veselīgākai un labākai dzīvei!

Kā atzīmēt šo dienu?

Organizējiet vai pievienojieties izglītojošiem un praktiskiem pasākumiem, kuros tiek cildināti un loloti meži. Iestādiet kādu koku, organizējiet foto konkursus un virtuālas mākslas izstādes par meža tēmu, skolēnu debates, viktorīnas u.tml. Mežs ir vieta, kur smelties spēku, elpot svaigu gaisu, doties veselīgās pastaigās, pārgājienos uzlabojot gan fizisko, gan mentālo veselību. Mēs, Ekoskolu programma, aicinām doties dabā un apmeklēt savu iecienītāko mežu, koku un nofotografēties pie tā. Neaizmirstiet par to pastāstīt saviem draugiem savos sociālajos tīklos un arī mums, nosūtot mums fotoattēlus, lai varam padalīties ar paveikto un izveidot atskatu mūsu sociālajos tīklos.

 

! Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #mežadiena #IntlForestDay 

Video un vairāk informācijas par Starptautisko meža dienu atrodams šeit:

https://www.un.org/en/observances/forests-and-trees-day

http://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

Papildus resursi izglītojošām aktivitātēm, Ekoskolu infografika par meža tēmu: ej.uz/ekomezs

 

ŪDENS DIENA 2021 (World Water Day)

22. MARTS.

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Un tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

Šī gada tēma – “Ko Tev nozīmē ūdens?”

Kā atzīmēt šo dienu?

Ūdens dienā ir iespēja rīkot tiešsaistes lekcijas, nodarbības, radošās darbnīcas un noteikti doties pastaigā dabā, meklējot dzīvību ūdenī, izstaigāt pavasara ūdeņos burbuļojošās straujupes. Šinī dienā ir brīnišķīga iespēja runāt ar sabiedrību par visu apkārtējo ekosistēmu nozīmi ūdens veidošanā, uzturēšanā un saglabāšanā un cilvēku radītajām ietekmēm dabā, ūdens piesārņojumu un iespējamiem risinājumiem.

Arī šinī Vides dienā mēs labprāt gaidīsim jūsu iesūtītos foto par to, kā esiet atzīmējuši šo dienu, un atbildējuši uz jautājumu: “Ko jums nozīmē ūdens?”. Atbildes un fotoapliecinājumus gaidīsim visas dienas ietvaros!

! Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #ūdensdiena #worldwaterday

Vairāk informācijas par Pasaules Ūdens dienu globālā mērogā varat atrast mājas lapā: https://www.worldwaterday.org

Papildus resursi izglītojošām aktivitātēm, Ekoskolu infografika par ūdens tēmu: ej.uz/ekoudens

 

 

ZE

 

ZEMES STUNDA 2021


27.MARTS.

Pasaules Dabas Fonds aicina Latvijas iedzīvotājus 27. martā piedalīties Zemes stundā, pulksten 20.30 uz stundu izslēdzot vai iespējami samazinot apgaismojumu.

Zemes stunda ik gadu apvieno miljoniem cilvēku, uzņēmumus un organizācijas no vairāk nekā 180 valstīm un teritorijām, kas iestājas par vides jautājumu aktualizēšanu. Šogad ierasto pulcēšanās pasākumu un fizisko klātbūtni pilsētu gaismas objektu izslēgšanas brīdī aizstās kopības sajūta un solidarizēšanās digitāli. Virtuālajā fokusā — dabas daudzveidības izzušana un ar to saistītās sekas.

Šī gada tēma: Dabas daudzveidības izzušana.

 

Dabas daudzveidība samazinās un aptuveni miljonam sugu draud izmiršana. Bioloģiskās daudzveidības mērķu īstenošanas novērtējums liecina, ka mēs neesam sasnieguši iepriekšējās desmitgadēs starptautiski izvirzītos mērķus problēmas mazināšanai. Arī Latvijas ziņojumi Eiropas Komisijai par dabas stāvokli neuzrāda apmierinošu situāciju mūsu valstī. Zemes stunda izceļ iedzīvotāju, organizāciju, uzņēmumu, zinātnes un izglītības institūciju, valdību lomu bioloģiskās daudzveidības mērķu sasniegšanai nākamajā desmitgadē.

 

Kā atzīmēt šo dienu?

Jau gaidot Zemes stundu, marta mēnesī ir iespēja piedalīties izaicinājumā, kas vērsts uz paradumu maiņu klimata stabilizēšanai un Zemes atveseļošanu. Izaiciniet sevi, savu skolu katru dienu un turpiniet videi draudzīgās prakses arī turpmāk! Noteikti vērts ielūkoties piedāvātajās ikdienas aktivitātes un aiciniet, iepazīstiniet savus draugus, radus, paziņas ar šo Pasaules Dabas fonda 30 dienu izaicinājumu!

Vairāk par šo izaicinājumu un informāciju par Zemes stundas aktivitāti atradīsiet šeit:

https://lv-pdf.panda.org/jaunumi/?231450/Mans-30-dienu-izaicinjums

https://lv-pdf.panda.org/jaunumi/?231430


visi jaunumi