Trešdien, 7.decembrī Latvijas vadošās vides organizācijas – biedrība „homo ecos:”, Latvijas Zaļā kustība un Vides izglītības fonds – rīko vēl nebijušu klimata akciju „Atrodi Polārlācim mājas!”. Šajā dienā Rīgas ielās dosies polārlācis, lai meklētu jaunu dzīvesvietu un aicinātu cilvēkus aizdomāties.
Akcijas laikā dienas pirmajā pusē Polārlācis dosies gājienā pa Vecrīgu un tās apkārtni, apmeklējot gan tuvākos parkus, gan dzelzceļa staciju un autoostu, gan citas sabiedriskas vietas. Plkst. 11:15 Polārlācim un viņa domubiedriem paredzēta tikšanās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentāro sekretāru Eināru Cilinski, savukārt 13:15 Polārlācis tiksies ar Saeimas deputātu Ingmāru Līdaku. Šo tikšanos laikā neformālā gaisotnē tiks pārrunāti klimata pārmaiņu jautājumi un Latvijas nostāja. „Zinātnieki ir secinājuši, ka šis gads ir viens no siltākajiem pēdējo 150 gadu vēsturē. To jūtu arī es un mani ciltsbrāļi – globālās sasilšanas dēļ Ziemeļos ledus kūst arvien straujāk, un mēs esam spiesti meklēt jaunas mājvietas. Arī Latvija arvien vairāk izjūt klimata pārmaiņu ietekmi – mainās Baltijas jūra, izzūd zināmās augu un dzīvnieku sugas un parādās jaunas, palielinās gaisa temperatūras svārstības,” uzsver Polārlācis, piebilstot, ka priecāsies par jebkuru ierosinājumu jaunajai dzīvesvietai.
Akcijas ietvaros ikviens ir aicināts pievērst uzmanību klimta pārmaiņu un globālās sasilšanas radītajām sekām Latvijā un pasaulē, kā arī uzzināt vairāk par to, ko darīt, lai ikdienā samazinātu savu ietekmi uz klimatu. „Milzīga ietekme uz vidi un klimatu ir patēriņam. Šajā pirmssvētku laikā mēs kopā ar Polārlāci aicinām ikvienu būt gudriem un atbildīgiem pircējiem, saviem tuvākajiem izvēlēties ilgtspējīgas un dabai draudzīgas dāvanas, piemēram, pašu gatavotas vai pārveidotas lietas,” stāsta Madara Peipiņa, biedrības „homo ecos:” projektu vadītāja un viena no akcijas rīkotājām.
Akcija tiek rīkota saistībā ar ANO Klimata konferenci COP17, kas no 28.novembra līdz 9.decembrim notiek Dienvidāfrikas pilsētā Durbanā, un kurā pasaules valstu līderi vēlreiz mēģinās vienoties par pasākumiem siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju samazināšanai un klimata pārmaiņu radīto risku samazināšanai. Šī konferenceir īpaši nozīmīga, jo jau 2012. gadā beigsies iepriekšējās vienošanās – Kioto protokola – termiņš, tādēļ jāveic visi nepieciešamie priekšdarbi, lai jau pēc gada varētu panākt jaunu, visaptverošu vienošanos. Tāpat ir svarīgi panākt, lai Kioto protokola darbības periods tiktu pagarināts līdz brīdim, kad spēkā var stāties jaunā vienošanās, pretējā gadījuma ir liels risks, ka valstis pārstās iesāktās darbības siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanā.
Latvijas vides organizāciju „rokas, acis un ausis” ANO konferencē ir Jēlas universitātes Vides un meža fakultātes studenti Marks Redmonds, Amits Kolkors un Grants Tollejs, kuri ir arī Latvijas klimata „ēnu ziņojuma” autori. Unikālā sadarbības projekta starp Latvijas vides organizācijām un prestižo Jēlas universitāti ietvaros tapušais dokuments atspoguļo Latvijas situāciju un pozīciju klimata jomā, kā arī iezīmē nākotnes perspektīvas un Latvijas intereses starptautiskajās klimata sarunās. Šis ir pirmais šāda veida ziņojums par Latvijas situāciju un nostāju klimata jomā, un uzsver arī Latvijas kā ES dalībvalsts dalību klimata sarunu rezultātu veidošanā. „Šajās sarunās Latvijai un ES klimata jomā ir jāuzņemas vadošā loma un jāveido „tilts” starp attīstības un jaunattīstības valstīm tā, lai katrs var sniegt savu ieguldījumu centienos pasargāt pasauli no pārmērīgiem plūdiem, lieliem sausuma viļņiem un citām postošām klimata pārmaiņu sekām,” norāda Marks Redmonds, viens no Latvijas klimata „ēnu ziņojuma” autoriem.
Informāciju sagatavoja
Madara Peipiņa
26326333
madara.peipina@homoecos.lv