programmas

Ekoskolu Globālo Rīcības dienu spilgtākie mirkļi

Bērni un jaunieši no vairāk kā 120 Latvijas skolām novembrī veselas nedēļas garumā īstenoja dažādas akcijas un organizēja pasākumus, tā apliecinot savas rūpes par vidi un iedvesmojot līdzcilvēkus rīkoties videi draudzīgi. Šīs bija Ekoskolu Globālās Rīcības dienas – vispasaules kampaņa, kas Latvijā notika jau trešo gadu. Rīcības dienās piedalījās visdažādākās izglītības iestādes – sākot no pirmsskolām un beidzot ar universitātēm, un katrā no grupām bija kāda ekoskola, kurai izdevās īstenot savu rīcību īpaši veiksmīgi – iesaistot vairāk cilvēkus, organizējot rūpīgi pārdomātus pasākumus, rīkojoties aktīvi un atbildīgi!

Siguldas pirmsskolas izglītības iestāde (PII) „Ieviņa” ekoskolu programmā darbojas jau 3 gadus, un šogad arī saņēma prestižo apbalvojumu – zaļo karogu! PII “Ieviņa” veltīja Rīcības dienas pasākumus savai gada tēmai – ūdens. Ar Zaļā Rūķa palīdzību bērni sagatavoja bukletus par ūdens taupīšanas nozīmi un dažādiem paņēmienim un kopā ar audzinātājām devās Siguldas ielās. Lai arī diena bija lietaina, tas mazos vides aktīvistus neatturēja - aplīmējuši krāsainos lietussargus ar dažādiem saukļiem, viņi devās uz Siguldas veikaliem, skolām un pat novada domi, un visiem satiktajiem dāvināja paštdarinātos bukletiņus, cienāja ar burkāniem un stāstīja, kāpēc ir tik svarīgi taupīt ūdeni. Satiktie cilvēki ir bijuši ļoti atsaucīgi un ar prieku aprunājušies, stāstijuši par saviem ūdens taupības paņēmieniem.
Toties bērnu vecāki stāsta, ka mazie pēc Rīcības dienām daudz vairāk pievērš uzmanību un seko līdzi tam, vai mammas un tēti mazgājot traukus vai tīrot zobus aizgriež krānu, vācot lietus ūdeni spaiņos, un kāds īpaši dedzīgs pirmsskolnieks pat nesot istabā un kausējot sniegu, lai būtu ar ko puķes aplaistīt.
Pēc Rīcības dienām Siguldas pašvaldības kultūras pārvalde esot izteikusi vēlmi ar PII „Ieviņa” sadarboties kampaņas „Kā videi draudzīgi svinēt svētkus” laikā - bērnu gatavotie bukleti un akcija kopumā ir guvusi lielu atsaucību!

Rīgas 19.vidusskolā Skolā vides žurnāliste Anitra Tooma tikās ar vidusskolēniem un diskutēja par videi draudzīgu dzivesveidu. Skolēni kopā ar žurnālisti meklēja atbildes uz jautājumiem kā ar savu individuālo rīcību ietekmēt globālākas pārmaiņas, ko katrs var mainīt savā dzīvē, lai dzīvotu zaļāk. Pārējā laikā jaunieši sakopa skolas apkārtni, mācijās kopā ar vides speciālistiem un piedalījās eko-stafetēs, izmantojot pašizgatavotu inventāru no ottreiz izmantotiem materiāliem! 

Mērsraga vidusskola, kura saņēmusi vislielāko skaitu „patīk” klikšķu Ekoskolu lapā portālā draugiem.lv, Rīcības dienas veltīja veselīga dzīvesveida tēmai – jaunieši sportoja, dejoja, gatavoja veselīgus ēdienus no vietējiem produktiem, un savās aktivitātēs iesaistīja arī Mērsraga iedzīvotājus. Ekoskolas koordinatore Iveta Grīnberga – Zaļkalne: „Katrā iestādē, kuru apmeklējām, bija ļoti pozitīva attieksme. Pēc Rīcības dienām arī daudzu bērnu vecāki ir izteikuši vēlmi nākošajā gadā iesaistīties Rīcības dienu rīkošanā un dažādi atbalstīt.”
 

Īpaši aktīvi un ar milzīgu entuziasmu šogad Rīcības dienu plānošanā izcēlās Rugāju pagasta Eglaines pamatskola, kas gribēja paveikt tik daudz, ka lai visu paspētu, pagarināja Rīcības dienas savā skolā uz vēl divām dienām! Viena no atraktīvākajām akcijām tika īstenota sadarbībā ar ceļu policiju - ekopadomes meitenes kopā ar policijas darbiniekiem devās uz šoseju, ceļa posmā Rēzekne - Gulbene zibakciju: "Autobraucēj, saudzē dabu, nemēslo!". Skolnieces apturēja mašīnas, lai aprunātos ar šoferiem – izjautātu par viņu paradumiem un informētu par labākajiem paņēmieniem, kā neradīt liekus atkritumus. Pēc zibakcijas meitenes ir bijušas ļoti apmierinātas ar paveikto un iedvesmotas jaunām idejām nākamā gada Rīcības dienām!


Liepājas Universitāte (LiepU), kas ir iesaistījusies Ekoskolu programmā pirmo gadu, organizēja pasākumus, kuros varēja piedalīties jebkurš interesents, un paveica to, veiksmīgi sadarbojoties ar vairākiem uzņēmumiem un iestādēm – kopā radīja Velodraugu pasākumu, kas sapulcēja gan studentus, gan Liepājas iedzīvotājus. LiepU tehniskie darbinieki sadarbībā ar biedrību "Radi Vidi Pats" un "Velo–redele" pārstāvjiem, kā arī ar LiepU studentiem un jauniešiem no "Jauniešu mājas" no ottreizējās izmantošanas materiāliem izgatavoja velosipēdu ērmnovietni. CSDD Liepājas nodaļas vadītāja vietnieks Arnis Jekste pasākumā stāstīja par aktuālo velosatiksmē, savukārt par elektrovelosipēdiem stāstīja "Blue Shock Bike" pārstāvji – Artis Daugins un Kalvis Lagzdiņš; notika arī velo veiklības sacensības!
Pēc Rīcības dienas pasākumiem Ekopadomes aktīviste Lelde Jagmina stāsta: "Rīcības dienas dod Iespēju jauniešiem pašiem ietekmēt savas skolas saimniecisko un kultūras dzīvi. Visi rezultāti bija atkarīgi no gatavošanās procesā ieliktās enerģijas, un tās mums netrūka, tāpēc grūtības izpalika. Ekopadomes dalībniekiem ir liela gandarījuma sajūta ne tikai par to, ka esam bijuši videi draudzīgi un mudinājuši tādiem būt arī citus, bet par to, ka šeit, Liepājā, esam atraduši, satikuši un iepazinuši tik daudz patīkamu un aktīvu cilvēku un ka paši esam labi pavadījuši laiku!"




Papildu informācija:
Edmunds Cepurītis
Vides izglītības fonds/ Ekoskolu Rīcības dienu koordinators
edmunds.cepuritis@zemesdraugi.lv

Vides izglītības fonds - www.videsfonds.lv, www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - www.draugiem.lv/ekoskolas



Ekoskolu Rīcības dienas tika rīkotas projekta “Ekoskolu atbildīga dzīvesveida kampaņa” ietvaros, kas tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Programmas “Ekoskolas” darbību atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds projekta " FEE international programmu darbības nodrošināšana Latvijā 2014.gadā “ ietvaros.
Projekta “Ekoskolu atbildīga dzīvesveida kampaņa” aktivitātes tiek īstenotas ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Vides izglītības fonda darbību atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija projekta “Zaļais izrāviens - Vides izglītības fonda darbības stiprināšana” ietvaros (projekta nr. 2012.EEZ/DAP/MAC/100/6/NAC/074/2014)

visi jaunumi