programmas

Ekoskolu Rīcības dienas aicina mainīt paradumus

No šodienas līdz 13. novembrim jau ceturto gadu Latvijā un 63 citās pasaules valstīs notiks Ekoskolu Rīcības dienas. To mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vides aizsardzībai, parādot saikni starp globālajiem procesiem un mūsu ikdienas paradumiem, un iedvesmojot šos paradumus mainīt. Latvijā Ekoskolu Rīcības dienās iesaistījušās vairāk nekā 150 skolas.

 

Katram no mums ir pienākums rūpēties un gādāt par vidi, kurā dzīvojam. Līdz ar atbildīgu attieksmi pret apkārtējo vidi mēs ieliekam pamatus arī veselīgas sabiedrības veidošanā. Zaļā domāšana, zaļais dzīvesveids un ilgtspējīga rīcība – tās ir vērtības, kas sevī iemieso modernas, attīstītas un zaļas Latvijas nākotni,” atbalstot Ekoskolu Rīcības dienas, uzsver Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.

 

Ekoskolu Rīcības dienas tika aizsāktas 2013. gadā ar mērķi apvienot visas Ekoskolas kopīgā, sabiedriski nozīmīgā akcijā. Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Visā pasaulē to apgūst 17 000 000 skolēni, savukārt Latvijā – vairāk kā 40 000. Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi piemērojamas vides pārvaldības sistēmas izveide skolā.

 

Pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas visā pasaulē, Latvijā tās ir gandrīz 200 izglītības iestādes, sākot no pirmskolas izglītības iestādēm līdz par augstskolām. Latvijā Ekoskolu programmu īsteno Vides izglītības fonds. Ekoskolu programma ir viena no piecām Starptautiskā Vides izglītības fonda programmām.

 

Rīcības dienas piedāvā Ekoskolām tiešāk un fokusētāk uzrunāt sabiedrību,“ stāsta Ekoskolu Rīcības dienu koordinators Latvijā Edmunds Cepurītis, “Ekoskolu Rīcības dienu mērķis ir dalīties pieredzē, iedrošināt izmēģināt jaunus ieradumus un stāstīt, kāpēc tas būtu jādara, kādu ietekmi uz vidi un uz mums pašiem šie paradumi atstāj. Piemēram, ja izvēlamies uzturā lietot palmu eļļu, mēs veicinām dabas vērtību izzušanu valstīs, kurās tiek ievāktas izejvielas eļļas izgatavošanai. Vairākas no palmu eļļām nav arī tā veselīgākā izvēle.”

 

Šogad Ekoskolu Rīcības dienas veltītas 17 ANO Ilgstpējīgas attīstības mērķiem, izceļot ar vidi saistītos četrus mērķus - ilgtspējīgu iepirkšanos, dabas vērtību aizsardzību jūrā, dabas aizsardzību sauszemē un klimata pārmaiņu mazināšanu.

 

Latvijā Ekoskolu Rīcības dienās ir iesaistījušās vairāk kā 150 skolas, un katra no tām ir izvēlējusies uz kuru no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem fokusēties. Šeit pieejamajā kartē varat redzēt skolu plānoto pasākumu anotācijas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas

Šogad vairākas no skolām Rīcības dienu laikā aicinās mazāk izmantot automašīnas, iespēju robežās izvēloties citu transporta veidu vai aicinot draudzēties un vienā mašīnā braukt vairāk kā vienam vai diviem cilvēkiem. Citas skolas aicinās pārdomātāk izvēlēties pārtikas produktus, lai iepirktu tik, cik nepieciešams un tā neradītu liekus atkritumus. Tāpat arī skolu audzēkņi Rīcības dienu ietvaros apmeklēs ekoloģiski sertificētas zemnieku saimniecības, bet kādā skolā uzstāsies lauksaimniecības bioloģiskās daudzveidības eksperts, kas stāstīs skolēniem par Latvijas kultūraugu daudzveidību un bagātību. Vairākas no skolām aicinās pievērst uzmanību ūdens taupīšanai un Latvijas ūdens resursu nepiesārņošanai un neizšķērdēšanai.

 

Rīcības dienu nedēļa šoreiz sakrīt arī ar Mārtiņdienu, vairākas skolas to izmantos, svētku mielastam mudinot izmantot sezonālos dārzeņus no Latvijas laukiem. Citas skolas Rīcības dienu pasākumus sasaistīs ar Lāčplēša dienas aktualitātēm, spilgtāk iezīmējot tieši Latvijas lokālo kontekstu – vēsturiskās un ģeogrāfiskās īpatnības, kuras var ļaut mums īpaši veiksmīgi īstenot ilgtspējīgas, dabai draudzīgas iniciatīvas.

 

Atbalstītāji

Šogad Ekoskolu Rīcības dienām ir daudz dažādu atbalstītāju, no kuriem interesantāko un veiksmīgāk īstenoto kampaņu veidotāji saņems iedvesmojošas balvas. Putnu vērošanas un dabas izziņas ekskursiju organizatori Dabas Tūres dāvās ekskursiju, Pasaku Meža dabas takas īpašnieki apbalvos ar dāvanu karti dabas takas apmeklējumam, piedzīvojumu organizācija DabaLaba nodrošinās loka šaušanas treniņu, bet kompānija Lūzumpunkts – laivu braucienu nelielai skolēnu grupai, Liepājas teātris un Dirty Deal Teatro sniegs iespēju par brīvu apmeklēt teātra izrādi, savukārt zinātkāres centrs ZINOO dāvinās centra apmeklējumu skolēnu grupai, un komandas veidošanas uzņēmums Sense of Team apbalvos ar divu dienu komandas veidošanas treniņu zemo virvju parkā profesionālu treneru pavadībā.

 

Ekoskolu Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu. Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2016.gadā" ietvaros.


Vides izglītības fonds - http://www.videsfonds.lv, http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/

Informāciju sagatavoja –  Lelde Vaivode, lelde.vaivode@zemesdraugi.lv

Ekoskolu Rīcības dienu koordinators – Edmunds Cepurītis, edmunds.cepuritis@zemesdraugi.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@zemesdraugi.lv


      

visi jaunumi