programmas

Jaunais Vides Reportieris Mārtiņš ziņo par konferenci Japānā

Novembrī, Jauno Vides Reportieru programmas ietvaros, Mārtiņš Mozga no Rēzeknes Valsts Poļu ģimnāzijas devās uz UNESCO pasaules konferenci  "Izglītība Ilgtspējīgai Attīstībai"  Nagojā, Japānā, un tālāk lasāms viņa sagatavotais ziņojums par gūto pieredzi:

Izglītība ilgtspējīgai attīstībai = izglītība pilnvērtīgai dzīvei
Šī nelielā ekspedīcija uz Japānu atstāja uz mani ļoti spēcīgu iespaidu vairākos aspektos, un visas šīs pieredzes laikā gūtās zināšanas noteikti paliks ar mani visu dzīvi. Izjust Japānas kultūru, redzēt tās pilsētu infrastruktūru, un būt vietā, kur modernā pasaule savijas kopā ar seno kultūras mantojumu bija patiešām elpu aizraujoši. Iespēja apmeklēt šo fantastisko valsti ir iespaidojusi manu vērtību sistēmu un Izglītība Ilgtspējīgai Attīstībai (ESD) konferences apmeklējums ir bijis ļoti pamācošs.
Šī bija pirmā reize, kad sastapos ar visas pasaules vides aizsardzības shēmu, kaut arī esmu bijis ieinteresēts jau vairākus gadus. Konference bija nopietns notikums, tomēr cilvēki bija smaidīgi un kopējā atmosfēra bija ļoti pozitīva. Ir aizraujoši vērot, kā šādos nozīmīgos pasākumos veidojas jaunas draudzības un partnerattiecības. Man patika arī tas, ka visas sarunas veidojās ap vides aizsardzību un vides izglītību. Tas man lika saprast, ka mūsu nākotne ir drošās rokās - inteliģentu, entuziastisku, inovatīvu un gādīgu cilvēku rokās. Šajā brīdī aptvēru, ka arī es kādu dienu varētu kļūt par vienu no viņiem.
Konferencē bieži tika pieminēts, ka Izglītība Ilgtspējīgai Attīstībai liela nozīme ir katrā mūsu ikdienas dzīves daļā. Atslēgas vārds ir ilgtspējība - viss, ko mēs meklējam ir ilgtspējīgs dzīvesveids. Mēs visi esam daļa no senās sistēmas, sauktas par sabiedrību - mazi posmiņi starp paaudžu paaudzēm. Tomēr uzvedamies kā valdnieki - uzskatam sevi un savas vajadzības par vissvarīgākajām. Šāds domāšanas veids nav ilgtspējīgs, tāpēc ir tik svarīgi veicināt Izglītību Ilgtspējīgai Attīstībai un mācīties mainīt savu dzīves uztveri uz videi draudzīgāku.
Lielākie izaicinājumi, ar kādiem saskāros šajā braucienā bija lielā laika zonu atšķirība un valodas barjera. Bet kas gan tā būtu par ekspedīciju, bez izaicinājumiem, kurus pārvarēt? Brīvdienas bez iespējas sevi attīstīt būtu bezjēdzīgas. Beigās izrādijās, ka vislielākais izaicinājums ir izvēlēties suvenīrus, ko aizvest mājās no apbrīnojamās Japānas.
Man, kā jaunietim, visinteresantāk bija redzēt kā jauniešu līderi piedalās un uzstājas konferencē. Ļoti motivējoša bija jaunās, 16 gadus vecās, Nadias Ramos aktīvā dalība; sapratu, ka neatkarīgi no vecuma, mēs katrs varam veicināt pārmaiņas, ja vien esam droši un iedvesmoti. Mums visiem Jaunajiem Vides Reportieriem šī bija aizraujoša iespēja palūkoties uz žurnālismu tuvāk. Vides Izglītības Fonds un UNESCO deva mums šo iespēju, un par to esmu no visas sirds pateicīgs!

Autors - Mārtiņš Mozga

visi jaunumi