Līdz ar pavasara atnākšanu, daudzviet atklājušies arī ziemas laikā ceļmalās nevērīgi izmestie atkritumi un citas mūsu vāji slēptās ietekmes uz vidi. Kā katru gadu, arī šoreiz aicinājām jauniešus ziņot par novērotajām vides problēmām rakstot, filmējot un fotografējot, un piedalīties Jauno vides reportieru (JVR) konkursā! Darbu iesūtīšana ir noslēgusies, kopumā vērtēšanai esam saņēmuši 16 darbus visas trijās kategorijās.
Tēmas izvēlētas pēc katra autora ieskatiem - kādas šķitušas personīgi svarīgākas, vai aktuālas konrētajā reģionā – stāstīts par gruntsūdeņu piesārņojumu Limbažos, būvgružu apsaimniekošanu Tīnūžos, Saulkrastu dzīvnieku patversmi, pārtikas ražošanas ietekmi uz vidi, atkritumu šķirošanas nozīmi un citām tēmām.
Labāko materiālu autori – rakstu, foto un video kategorijās – tiek izvirzīti starptautiskajam konkursam, kura darbus vērtē eksperti no FEE (Foundation for Environmental education) valdes, UNEP, UNESCO un Eiropas Vides aģentūras (EVA), kā arī plašsaziņas līdzekļiem. Labāko darbu autoriem ir iespēja gūt starptautisku atzinību un doties braucienos uz ārvalstīm.
Savukārt to, kurš tiks nominēts starptautiskajam konkursa, izlems nacionālā žūrija, kuras sastāvā šogad ir vides žurnāliste Anitra Tooma, Dr. sc. Soc. Anda Rožukalne, bijusī JVR koordinatore Ilze Grunska un Vides izglītības fonda pārstāvji.
Jaunie vides reportieri ir vides izglītības programma jauniešiem vecumā no 12 – 21 gadu vecumam ar mērķi pētīt, izzināt vides problēmas, piedāvāt risinājumus un meklēt atbildes gan uz saviem, gan sabiedrības interesējošiem jautājumiem, izmanojot kvalitatīvās žurnālistikas metodes. Programmas mērķis dalībniekiem ir izpētīt vides problēmas vietējā mērogā un ziņot par iespējamajiem risinājumiem, izmantojot vietējos medijus, dažādus sociālos tīklus, pasākumus un izstādes, lai sasniegtu auditoriju, kas nozīmē jauniešu iesaistīšanos un savu ideju īstenošanu.
Foto - Unda Fiļimenkova, Amatas pamatskola "Atkritumi un daba nesader kopā!
Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds - www.videsfonds.lv, www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - www.draugiem.lv/ekoskolas
Informāciju sagatavoja – Ieva Gedzuna
ieva.gedzuna@zemesdraugi.lv
Vides izglītības fonda darbību finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija projekta „Zaļais izrāviens - Vides izglītības fonda darbības stiprināšana“ (projekta nr. 2012.EEZ/DAP/MAC/100) ietvaros.