Ir noslēgusies Vides izglītības fonda rīkotā Vasaras Zaļā skola, kurā pulcējās 100 aktīvākie Ekoskolu jaunieši no visas Latvijas.
Pirmo reizi Latvijā tika atlasīti paši aktīvākie un motivētākie programmas dalībnieki, kuri jauniegūtās zināšanas, prasmes un idejas nodos tālāk savās skolās. Vasaras Zaļajā skolā ar vides pasākumu projektu prezentācijām jaunieši arī cīnījās par iespēju piedalīties Rudens Zaļajā skolā. Pasākuma noslēgumā tika atlasīti 12 aktīvākie un daudzsološāko ideju autori, kuri rudenī tiksies vēlreiz, lai ar mentoru un nodarbību vadītāju atbalstu attīstītu savus projektus un nostiprinātu organizatoriskās prasmes.
Lai mudinātu jauniešus aktīvi pārdomāt, kā viņi varētu veicināt pozitīvas pārmaiņas savā vidē, Vasaras Zaļā skola iesākās ar ievadlekcijām, kur tika apskatīts svarīgākais, kas nepieciešams, lai aizrautu apkārtējos un panāktu izmaiņas. Vēlāk sekoja nodarbības par tādām tēmām kā cīņa pret bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, atkritumu daudzuma samazināšanu, patēriņu un tā ietekmi uz vidi, u.c. Praktiskajās nodarbībās jaunieši mācījās, kā iespējams pagatavot videi draudzīgus higiēnas produktus, neradot atkritumus, kā arī to, kā pagatavot garšīgas uzkodas, lai nevajadzētu pirkt palmu eļļu saturošo veikalu produkciju. Noslēdzošajās nodarbībās un diskusijās tika pārrunāti svarīgākie nosacījumi veiksmīgai pasākumu plānošanai un realizēšanai. Nodarbības vadīja pārstāvji no Pasaules Dabas fonda, biedrības homo ecos:, Zaļās Brīvības, Latvijas Jaunā teātra institūta u.c. viesi.
“Šogad patiešām jutām ievērojamu kāpumu salīdzinājumā ar citiem gadiem - jaunieši bija tiešām aktīvi un daudz vairāk izrādīja interesi paplašināt zināšanas vides jautājumos. Īpašs prieks ir par to, ka viņiem ir daudz labu ideju un arī motivācija realizēt šīs idejas,” priecājas Ekoskolu programmas koordinators Daniels Trukšāns, kuram šis ir jau sestais jauniešu vasaras pasākums.
Turpinot iepriekšējos gados aizsākto tradīciju, arī šogad pasākuma princips bija īstenot rūpes par vidi gan izglītojošā, gan praktiskā veidā. Apzinoties mūsdienu industriālās lopkopības graujošo ietekmi uz vidi, Vasaras Zaļajā skolā tika piedāvātas veģetāras maltītes. Arī paši dalībnieki sekoja līdzi, lai pasākums radītu iespējami mazāku slodzi uz vidi - taupot enerģijas un ūdens resursus un radot pēc iespējas mazāk atkritumu. Sadarbībā ar SIA “NMS RIGA” visā pasākuma laikā tika nodrošināts videi draudzīgais “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām, savukārt SIA “Purenn” foruma vajadzībām nodrošināja videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju.
Vasaras zaļā skola ir daļa no projekta “Zaļais aicinājums”, ko organizē Vides izglītības fonds ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Pasākums rīkots sadarbībā ar Kokneses internātpamatskolu – attīstības centru un Kokneses novada domi.
Par Ekoskolu programmas īstenošanu Latvijā ir atbildīgs Vides izglītības fonds (VIF), pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis, kas Latvijā nodrošina visu starptautisko FEE programmu – Zilais Karogs, Zaļā Atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.
Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, 26163508
Vasaras Zaļās skolas koordinators – Edmunds Cepurītis, 26330586
Informācija par Ekoskolu programmu – Daniels Trukšāns, 26349865